7 Blogów Dla Mam, Które Warto Czytać

Dziś przedstawiam Wam 7 blogów dla mam, bezpośrednio bądź pośrednio powiązanych z tematyką zdrowia jamy ustnej dzieci. Znajdziecie tam wartościową wiedzę, która nie tylko pomoże Wam w całościowym spojrzeniu na organizm dziecka, ale też da Wam praktyczne narzędzia, z których możecie skorzystać.

Wszystkie blogi prowadzone są przez profesjonalistki i mamy jednocześnie.

Przedstawiam je w kolejności alfabetycznej.

Dietetyka smyka

Dietetyka smyka to strona prowadzona przez Panią Zuzannę Kłos,  dietetyka specjalizującego się w żywieniu dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią oraz certyfikowanego promotora karmienia piersią. 

Pani Zuzanna prowadzi też fanpage na FB, a w jego ramach grupy tematyczne dla mam:

PięknieJEMY w ciąży, Przez brzuszek do serca i Dobry sen Twojego dziecka.

Podejście Pani Zuzanny do karmienia piersią i odżywiania dzieci jest mi bardzo bliskie. Szczególne polecam nagranie: Czy na pewno “karmisz na żądanie” oraz webinar + e-book: Jak unormować, ograniczyć lub zakończyć karmienie piersią. Są one ściśle powiązane z tematem mojego ostatniego wpisu dotyczącego związku odżywiania z próchnicą wczesnego dzieciństwa. Na uwagę zasługują też podcasty i kurs na temat snu dziecka. Oprócz tego znajdziecie materiały dla siebie, czyli jak powinna się odżywiać mama.

Ewa Kużma logopeda kliniczny

Pani Ewa Kuźma jestem logopedą klinicznym specjalizującym się w pracy z noworodkami, niemowlętami oraz małymi dziećmi, terapeutą Integracji Sensorycznej. Na co dzień pracuje na Oddziale Patologii Noworodka w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie oraz prowadzi prywatną praktykę.

Na profilu firmowym Pani Ewy na FB znajdziecie ciekawe wpisy na temat kłopotów z wędzidełkami. Jest to temat, który zainteresuje wiele mam. Szczególnie polecam dwa z nich, bo są odpowiedzią na wątpliwości, z którymi często się spotykam:

Czy podcinanie wędzidełek jest teraz w modzie?

Czy samo podcięcie wystarczy, aby język powrócił do prawidłowej funkcji?

Jedzzglowa.pl

Pani Małgorzata Talaga-Dumna, autorka bloga Jedzzglowa.pl , jest absolwentką studiów na kierunku Psychodietetyka w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Pani Małgosia prowadzi warsztaty żywieniowe dla dzieci w ramach ogólnopolskiego projektu Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy, pod kierownictwem m.in. Instytutu Matki i Dziecka oraz cykliczne warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku 2-4 lata i 5-7 lat.

Jeśli nie macie pomysłu na zdrowy i pięknie wyglądający posiłek dla Waszego dziecka, odwiedźcie profil Pani Małgosi na FB. Znajdziecie tam dużo inspiracji. Na pewno żaden maluch nie oprze się czekoladowym naleśnikom z serkiem kokosowym czy placuszkom twarogowym z jagodami, oba przepisy w zdrowej wersji. Pani Małgosia jest mistrzynią w czarowaniu w kuchni-szpinak potrafi ukryć w gofrach, a cieciorkę w domowej nutelli.

Logopedarybka.pl

Pani Magdalena Rybka, autorka bloga i fanpage’a na FB, jest absolwentką studiów logopedycznych. Na co dzień prowadzi konsultacje logopedyczne dla dzieci. Organizuje też różne akcje, prowadzi szkolenia logopedyczne, współpracuje z wydawnictwami. Jest również Partnerem PUS Wydawnictwa Epideixis oraz stałym współpracownikiem Wydawnictwa Edukacyjnego. Jestem autorką czterech książeczek logopedycznych- Logopedyczne potyczki, przeznaczonych do utrwalania głosek w wymowie dzieci.

Dla mam bijących się z myślami: butelka ze smoczkiem, niekapek, kubek otwarty…, polecam artykuł: Nauka picia-jak i w czym?, który doskonale wyjaśnia, jakiego wyboru dokonać.

Bardzo ważny, z punktu widzenia rozwoju wad zgryzu”, jest też artykuł: Kochasz? To patrz, jak oddycha Twoje dziecko.

Mama Fizjoterapeuta

Pani Małgorzata Paleczny jest magistrem fizjoterapii i terapeutką metody NDT-Bobath dla dzieci. Specjalizuje się w fizjoterapii pediatrycznej. Prowadzi terapię dzieci i niemowląt z zaburzeniami rozwojowymi oraz wadami stóp. Jest też instruktorką Masażu Shantala dla niemowląt i autorką bloga Mama Fizjoterapeuta oraz fanpage’a na FB.

Na stronie Pani Małgosi znajdziecie wszystkie informacje na temat etapów rozwoju dziecka z punktu widzenia fizjoterapeuty oraz ciekawe zabawy, które możecie wykorzystać, by wspierać prawidłowy rozwój Waszych dzieci.

Z mojego punktu widzenia na uwagę zasługują dwa artykuły, których tematyka powiązana jest ze zdrowiem jamy ustnej:

Aaaa!!! Piąstki w buzi!

Rozszerzanie diety a samodzielny siad…

Mamologia

Mamologia to strona oraz fanpage na FB Pani Aleksandry Iwacz– psychologa, terapeuty pedagogicznego, trenera umiejętności społecznych i praktyka metody Kids Skills. Pani Ola jest zafascynowana psychologią dziecka, rodziny i relacjami. Na co dzień współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną oraz konsultuje w prywatnym gabinecie. 

Szczególnie polecam Wam artykuł: Czy można myć dziecku zęby na siłę? O granicy między tym, co konieczne a przemocą. Jest on o tyle ważny, ze spora grupa dzieci, przynajmniej okresowo, sprzeciwia się myciu zębów. Czekanie, aż dziecko samo zrozumie konieczność codziennej higieny, nie wróży nic dobrego.

Wiele mam boryka się też z problemem przywiązania dziecka do smoczka. Dla nich polecam e-booka: Jak łagodnie odstawić smoczek.

Pomogę Ci Mamo

Dominika Słowikowska jest psychologiem, coachem, certyfikowaną edukatorką Pozytywnej Dyscypliny oraz kreatorką inicjatywy  „Pomogę Ci Mamo”. Prowadzi również fanpage na FB pod tym samym tytułem.

Pomaga Mamom w byciu Mamą oraz w wychowywaniu małych dzieci. Pomaga zrozumieć zachowania dzieci w wieku 0-5 lat oraz wskazuje drogę prowadzącą do rozwiązania pojawiających się trudności, które często są nieodłącznym elementem macierzyństwa. Pani Dominika prowadzi warsztaty stacjonarne i online, a także udziela konsultacji indywidualnych.

Z mojego punktu widzenia, na szczególną uwagę zasługuje artykuł: Moje dziecko nie chce myć zębów, w którym Pani Dominika dzieli się własnymi sposobami na zachęcenie dziecka do tej czynności i przerobienie mycia z obowiązku w zabawę.

Bardzo polecam też artykuł na temat przygotowania dziecka do wizyty u lekarza.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przedstawione blogi dla mam będą dla Was pomocne i zachęcą Was do pogłębiania wiedzy na temat zdrowia fizycznego i psychicznego Waszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *