Lakowanie zębów to bardzo skuteczna metoda zapobiegania próchnicy u dzieci. Polega na zamknięciu bruzd i innych zagłębień anatomicznych w zębach specjalnym materiałem (lakiem szczelinowym).
Zęby boczne, w szczególności stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe, mają skomplikowaną budowę powierzchni żujących. Przebiega tam wiele głębokich bruzd i zagłębień. Są to miejsca, gdzie z łatwością kumuluje się płytka bakteryjna. Jej usunięcie, z powodu dużej głębokości bruzd, może być niemożliwe przy pomocy szczoteczki do zębów. Również ślina i związki fluoru, tak ważne w zapobieganiu próchnicy, będą miały utrudniony dostęp w głąb bruzdy.
Zalegająca płytka może prowadzić do odwapnienia, a następnie powstania ubytku w strukturze zęba (próchnica). Narażone są na nią zwłaszcza świeżo wyrznięte zęby. Dlatego zaleca się ich profilaktyczne lakowanie, szczególnie u dzieci z wysokim ryzykiem rozwoju próchnicy. Niemniej jednak warto wykonać lakowanie u wszystkich dzieci.
Lakowanie zębów -jak wygląda zabieg
Zabieg jest bezbolesny. Najpierw lekarz dentysta oczyszcza bruzdy, a następnie wypełnia je specjalnym materiałem (lakiem). W ten sposób zostają zlikwidowane miejsca gromadzenia się płytki bakteryjnej i oczyszczanie powierzchni żującej staje się dużo łatwiejsze.
Zalakowane zęby wymagają okresowej kontroli. W czasie wizyt kontrolnych lekarz sprawdza, czy nie doszło do częściowej utraty laku i w razie potrzeby powtarza procedurę.
Zabieg lakowania najlepiej przeprowadzić do 6 miesięcy od wyrznięcia zęba (im szybciej, tym lepiej). Jednak nie ma przeciwwskazań do wykonania go również póżniej, o ile ząb będzie się kwalifikował do zabiegu.
Lakowanie można wykonywać również w innych naturalnych zagłębieniach zębów, np w dołkach na powierzchniach policzkowych zębów trzonowych czy powierzchniach podniebiennych zębów przednich. Są to również miejsca zalegania płytki bakteryjnej, trudne do oczyszczania.
Lakować można także trzonowce mleczne.
Średni czas wyrzynanie zębów stałych
Szczęka
Zęby sieczne przyśrodkowe 6-8 rok życia
Zęby sieczne boczne 6-10 rok zycia
Kły 9-13 rok życia
Zęby pierwsze przedtrzonowe 8-12 rok życia
Drugie przedtrzonowe 9-13 rok życia
Pierwsze trzonowe 5-8 rok życia
Drugie trzonowe 10-14 rok życia
Żuchwa
Zęby sieczne przyśrodkowe 5-7 rok życia
Zęby sieczne boczne 5-9 rok życia
Kły 8-12 rok życia
Zęby pierwsze przedtrzonowe 8-12 rok życia
Drugie przedtrzonowe 9-13 rok życia
Pierwsze trzonowe 5-8 rok życia
Drugie trzonowe 10-13 rok życia
*Czas wyrzynania zębów mlecznych TU
Podsumownie
Lakowanie zębów jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy powierzchni żującej zębów. Należy pamiętać, że pierwsze stałe zęby trzonowe wyrzynają się około 5-8 roku życia. Każde dziecko powinno odbywać kontrolne wizyty u dentysty co 3-6 miesięcy, począwszy od około 1 roku życia dziecka.